POWRÓT
Aktywności na świeżym powietrzu
Kolarskie Grand Prix

Pyrzyckie Kolarskie Grand Prix z Subaru Polmotor

Szczecińskie Stowarzyszenie K2 Partners, które od wielu lat regularnie organizuje profesjonalne zawody biegowe, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci np. Półmaraton Szczecin, i Bieg Pirata -uwielbiany przez najmłodszych, postanowiło kolejny raz przełożyć doświadczenia organizacyjne i wykorzystać piękne trasy powiatu pyrzyckiegoby zorganizować „Pyrzyckie Kolarskie Grand Prix Fiege o Puchar Burmistrz Pyrzyc Marzeny Podzińskiej”. Doświadczenie, zaangażowanie i duży entuzjazm ze strony władz Pyrzyc sprawiło, że już druga edycja zawodów kolarskich wyszła bardzo pozytywnie.

W tym roku odbyła się II edycja zawodów kolarskich, w których jako dealer motoryzacyjny z marką Subaru Polmotor byliśmy partnerami wyścigów.

Pyrzyckie Kolarskie Grand Prix dzieliły się na dwie kategorie :

– MINI – jedno okrążenie ok. 47.8 km – dystans dedykowany dla amatorów, dla których dystans ponad 90 km był jeszcze za dużym wyzwaniem.

– MEGA – dwa okrążenia ok. 93.6 km – to dystans dla bardziej zaawansowanych kolarzy, dla których kolarstwo jest sportem, który uprawiają na co dzień i była to całkiem spora grupa. Wśród tych osób znalazła się m.in. Ewa Bońkowska -zwyciężczyni Amatorskich Mistrzostw Świata UCI Gran Fondo w Poznaniu.

Kolarze startowali o godz. 11.00 spod urzędu miasta w Pyrzycach, a trasę biegu prowadził Subaru XV, a zamykał Subaru Forester.
Muszę przyznać, że marka Subaru a zwłaszcza modele, którymi poruszaliśmy się po trasie, bardzo dobrze spełniły swoje zadanie, ich zawieszenie oraz napęd na cztery koła idealnie sprawdziły się w warunkach wyścigu kolarskiego, gdzie potrzeba dużej zwrotności i czasami jazdy w trudnych warunkach – komentuje Marcin Paprocki organizator imprezy.Trasa Kolarskiego Grand Prix przebiegała w granicach administracyjnych powiatu pyrzyckiego na trasie Pyrzyce –Brzesko –Lipiany –Pyrzyce, nie zawiodły malownicze krajobrazy, nie zawiedli kibice na trasie.

W Lipianach Zawodnicy mieli możliwość zdobycia Premii Lotnej pokonując bramę z logotypem Subaru. Ustawienie Premii Lotnej pomiędzy 29 a 30 km w Lipianach nie było przypadkowe, Organizatorzy postanowili dać szansę na zdobycie dodatkowych punktów właśnie w tej miejscowości ze względu na historię polskiego kolarza – Lecha Piaseckiego.
Lech Piasecki pochodził z Lipian, a jego poczynania w kolarstwie szosowym i torowym sprawiły, że stał się legendą polskiego kolarstwa zdobywając tytuł Mistrza Świata Amatorów, Torowego Mistrza Świata Zawodowców. Ponadto Lech Piasecki zwyciężył Wyścig Pokoju, pięciu etapów w Giro d’Italia, lider Tour de France.

„Grand Prix jest dla potencjalnych kibiców bardzo widowiskowe – zwłaszcza odcinki w których kolarze przejeżdżają przez miasto. Sama meta zlokalizowana w centralnej części Pyrzyc, punkt lotny w Lipianach oraz „cięcie” się zawodników na finiszu – były bardzo widowiskowym elementem naszej imprezy.” – dodaje Organizator.

Wspieranie sportu wpisuje się w nasze działania, wspieramy lokalne zawody sportowe, zachęcając tym samym mieszkańców województwa Zachodniopomorskiego do aktywności fizycznej. Zainteresowanie Gran Prix było widoczne nie tylko na głównych punktach trasy, ale także w mniejszych miejscowościach przez które przebiegała trasa. W miejscowości Krasne – powstał specjalny punk kibicowania z nagłośnieniem, muzyką, spikerem i przekąskami dla uczestników. Cała trasa była natomiast odpowiednio zabezpieczona przez policję,
straż, a także sędziów poruszających się na motorach.

Trasa była zróżnicowana, z jednej strony malownicza, prowadząca przez wąskie drogi łączące mniejsze miejscowości, a zarazem szybka pozwalająca na rozpędzenie się na odcinku Lipiany-Mielęcin Pyrzyce, dzięki czemu każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

W Pyrzycach w miasteczku biegowym także nie brakowało emocji. Była strefa dla dzieci, a także strefa ekspozycyjna dla dorosłych z Subaru Outback, który zainteresowanym osobą prezentował Doradca ds. Sprzedaży Subaru Polmotor. Kibice mieli możliwość zadawania pytań i poznania oferty kupna samochodu. Lokalna społeczność zgromadziła się przy Urzędzie Miasta kibicując kolarzom i nagradzając ich brawami. Najszybszy był Zugaj Jan z klubu NTS Elmar-Spectrum Bike (POL), natomiast w kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła wspomniana wcześniej Bańkowska Ewa. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pięknymi medalami, upominkami od Subaru Polmotor i innych sponsorów biegu. A już za rok kolejna edycja Pyrzyckie Kolarskie Grand Prix na którą serdecznie zapraszamy.